Sisemaraton ja kurvi jooksmine

Sisemaraton ja kurvi jooksmine

Jaanuaris harjutasin küllaltki nüri lindil jooksmise kava järgi. Seetõttu arvasin, et ega nüri nürile liiga tee ja otsustasin osaleda 4. Tondiraba sisemaratonil. Plaan ei olnud mingit tulemust teha. Eesmärgiks seadsin huvitava kogemuse ja rutiinitaluvuse tõstmise.

Sisemaratoni rada ja muu korraldus

tondiraba sisemaratonMaratoni rajaks oli Tondiraba jäähalli galerii, millel pikkust 252,67 meetrit. Selleks, et maraton kokku saad oli vaja rada läbida 167 korda. Seni suurima ringide arvuga jooks on olnud 5-ringiline maraton Võsul.

Mulle meeldis selle jooksu juures alguse aeg, mis oli tavapärasest natuke hilisem 10:00.

Vedeliku tarbimine rajal oli omapärane, sest joogipunkt oli ju iga 252 meetri tagant ja see tegelikult tekitas teatavat mõttepinget, millal ma ikkagi joon. Ilmselt on sel puhul hea mingi plaan ette paika panna.

Kasutan jooksmisel aja mõõtmiseks telefonis olevat Endomondot ja olen selle seadnud endale iga 500m pealt tempot ja pulsi ütlema. GPS maja sees eriti abiks ei ole. Nüüd ütles Endomondo iga 2 minuti tagant pulsi ja aega pidin igal ringil suurelt ekraanilt vaatama. See oli natuke harjumatu, aga ajas asja ära. Ekraani vaatamise raskus hakkas ilmsiks tulema just jooksu lõpus koos väsimuse saabumisega.

Üks oluline probleem, mida saaks tehnoloogiaga lahendad oli see, et tulemuste read hüppasid vastavalt jooksjate mati ületamisele. Vaatan oma rida ja järsku on seal juba kellegi teise tulemus. Oma kasutajaliidesedisaineri kogemusest soovitaksin teha need read sujuvalt rullivaks (smooth scroll), siis ei kaota vaataja uute ridade lisandumisel järge.

Soovilaulud

Sisemaraton tegi võimalikuks ka tavapärasest erineva võimaluse korraldajatele 2 soovilaulu saata. Mõtlesin, et ei hakka liiga teravaks ajama ja Slayeri Angel of Deathi soovilauluna üles ei anna.

Nii oli esimene valik temaatiline lugu Iron Maidenilt, Loneliness of the Long Distance Runner. Kui see lugu läbi sai, siis tuli kohe teine otsa.

Selleks oli Metallica igihaljas Master of Pupets. Kuna lugu on üle 8 minuti pikk, siis ei kannatanud DJd seda lõpuni mängida ja uus lugu tuli peale juba enne vaikse keskosa. Mõtlesin, et mis siis oleks saanud kui oleks soovi looks pannud 40-minutilise Vivaldi Aastaajad?

Soovilugude ja kogu heli üks väike probleem oli see, et kõlarid asusid ainul ühel pool rada ja helitaustaga segmendi läbimiseks kulus umbes 25 sekundit. Aga see on ikka äge kui oma lugu mängitakse.

Minu soovilood tulid kohe päris alguses ja nii sain kõrvaklappidesse oma muusika lasta. Oma soundtrack on alati suurepärane, sest mängin juhuslikus järjestuses oma greatest hits kogumikku. Mille sekka sattus ka täiesti juhuslikult Vivaldi Aastaajad.

Distantsi pikkus ja kurvi jooksmine

Ülesanne: Maa teekond ümber Päikese on ligikaudu 942 miljonit kilomeetrit pikk. Kui nihutada planeedi Maa orbiiti ümber Päikese 1 meetri võrra kaugemale. Kui palju pikemaks muutub Maa teekond?

Enamus inimesi räägib miljonitest kilomeetritest, sest nad olid trennis selle tunni ajal, kus räägiti ringi ümbermõõdust. Lahendus:

Maa orbiiti pikkus = 2 x 3,14 x 150 000 000km = 942 000 000km

Kui me nüüd lisame Maa kaugusele Päikesest 1 meetri, siis on arvutus järgmine:

Maa orbiiti pikkus = 2 x 3,14 x (150 000 000km + 1m) = 2 x 3,14 x 150 000 000km + 2 x 3,14 x 1m = 942 000 000km + 6,28m.

kurvi jooksmine

See 6,28 meetrit on nii absoluutselt iga ringi puhul, kaasaarvatud sisemaratoni rada. Seega, kui sa jooksid raja sisemisest servast 1 meetri kaugusel, siis sa tegid oma teekonna 6,28m x 167 ringi pikemaks. Ehk ligikaudu 1049 meetrit pikemaks.

Seega püüdsin joosta nii seina ääres kui vähegi võimalik. Ise mõtlesin samal ajal, miks need teised inimesed tahavad 2km pikemat distantsi läbida. Seina ääres jooksmise hinnaks oli katkine küünarnukk ja korra vastu seina jooksmine. Tavaliselt seda maratonidel ette ei tule.

Teised jooksjad, kiired ja aeglased

Sisemaratoni eripäraks on see, et olenemata jooksmise kiirusest, pead kogu aeg kellestki mööda jooksma. Möödajooksmisele lisanduvad veel mööda jooksjad, sest kiiremad teevad sulle kümneid ringe sisse. Püüdsin võimalikult vähe kiireid segada ja sujuvalt aeglasematest mööda laveerida. Ilmselt on see laveerimine 2h43m maratoni tulemusega võitjale küllaltki suurt mentaalset pinget nõudev tegevus.

Minu esimene sisemaraton

tondiraba sisemaraton kurvi jooksmineSees on väga lahe joosta. Pole tuult, ega putukaid, sile maa, tõuse pole, temperatuur on mõnus. Mulle väga meeldis see jooks. Selle põhjuseks oli kindlasti ka ootamatult hea tulemus. Arvasin, et 3h30m võiks kenasti ära tiksuda, aga selgus, et tiksumise kiirus oli oluliselt suurem.

Mu tempo oli erakordselt stabiilne. Kui mõned joomise ja vastu seina jooksmisega seotud aeglased ringid välja arvata, siis olid ringi ajad vahemikus 1:11 kuni 1:13. See tähendab kilomeetri tempot vahemikus 4:41 ja 4:48.

Pulsi püsimine oli suurepärane. Esimene poolmaraton oli kenasti alla 160. 21km kuni 32km oli 165 tuuris. Viimane kümnekas hakkas natuke üle 170 tiksuma. Ma olen viimasel ajal katsetanud hingamise abil pulsi langetada, mis näib toimivat. Nii sain veel päris lõpus pulsi alla 170 tagasi. Kui ma tavapäraselt lõpetan pulsiga, mis on viimastel kilomeetritel üle 180, siis seekord jäi päris mitu lööki varuks. Ja oli ka sprindi jaoks ruumi.

Alati tuleb tugevalt lõpetada. Maratonis paljud alustavad tugevalt, aga ma proovin lõpetada natuke reipamalt. Kui 166. ring oli läbitud, siis tõstsin tempo maksimumini. Tegelikult oleks natuke veelgi kiiremini saanud, aga sellel ringil olid kõik teised jooksjad minust aeglasemad ja nii oli parasjagu põiklemist.

Viimase 252 meetrise ringi ajaks tuli 53 sekundit, mis teeb tempoks 3m27s. Päris ära ka selle peale ei surnud ühe ringi oleks võinud veel sama kiirusega peale teha.

Tulemuseks 11 koht ajaga 3h18m49s.

Korra käis peast läbi mõte, et jookseks veel 7,8km ja teeks oma uue 50k rekordi, aga umbes 39km peal kadus viitsimine ära.

Ettevalmistus

6 nädala jooksul enne maratoni olen teinud oma trenni, kus harjutan keha üliaeglaselt ja ühtlaselt kiiremaks. Samm sammult natuke tempot tõstes nii, et pulss ei tõuse. Maraton oligi osaliselt test, et aru saada, kas eksperiment toimib või mitte. Praegu näib toimivat. Selle kohta tuleb eraldi jutt, kui on rohkem kui 6 nädalat tulemusi ette näidata.

Pärast jõule olen keskendunud kehakaalu langetamisele. Mõned kilod on veel minna, aga nüüd olen juba selles kaalus, mis läheneb mu ideaalsele jooksmise tonnaažile.

Muu ettevalmistus jäi seekord ära. Trenni jooksmiseks süsivesikuid ei viitsinud laadida ja töögraafik ei võimaldanud maratonile eelnevaid jookse õigel ajal teha. Viimane jooks enne pühapäevast maratoni oli teisipäeval joostud kiirenev 8,5km.

Eelneva õhtu tegevused olid tavapärasest natuke suurema koguse süsivesikute tarbimine. See piirdus pitsa ja mu pudi-padiga ning päris laadimise mõõtu välja ei andnud.

Magasin ligikaudu 7 ja pool tundi. Jooksu hommikul ei söönud ma midagi. Jõin ühe kohvi võiga, et kõht käima saada ja rajal ei peaks vetsu minema.

Praegune potentsiaal on ilmselt saavutatud tulemusest parem, kui oleks kõik võimalused ära kasutanud, aga… Oleks seda ja oleks teist, oleks korralikult valmistunud, siis ilmselt oli vormi umbes 3:14 jagu, aga selle tulemusega jäi kõvasti ruumi mõnulemiseks ja ei pidanud pärast jooksu eriti taastuma.

Taastumine

Tavapäraselt jätsin juhendmaterjalid lugemata ja seega ei teadnud, et on olemas ka sauna kasutamise võimalus. Seega rätikut polnud. Aga oli särk, mis ka päris hästi kuivatas. Käisin saunas, jõin hulgaliselt vett, kokakoolat ja keefiri. Umbes täpselt 14:00 astusin jäähallist välja.

Ootuspäraselt ei andnud jalad järgnevatel päevadel eriti tunda. Välja arvatud vasaku jala säärelihas ja reis. Vasak oli ringi jooksmisel sisemine jalg. Äkki oleks pidanud pool distantsi teistpidi jooksma?

Kokkuvõtteks oli tegemist väga ägeda üritusega ja seda võiks teine kord veel teha ja soovitan ka teistele.

seo reseller